Interpelacja poselska

Szanowny Panie Ministrze!

Już 19 stycznia 2024 r. wystosowałem interpelację poselską (nr 1041) w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej i logistycznej Poczty Polskiej SA, w której przytoczyłem fragmenty „Listu otwartego Polskich Pocztowców (Związku Zawodowego Pracowników Poczty – ZZPP)” oraz informacje od NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej alarmujących i bardzo niepokojących się o kondycję finansową narodowego operatora pocztowego, jakim jest Polska Poczta SA, wskazując główny powód „operatora wyznaczonego” w postaci braku rekompensaty ze strony państwa, która umożliwiłaby sfinansowanie nierentownych obszarów działalności (dopłaty, które istnieją w innych krajach UE) oraz znacznej utraty udziałów na zyskownym i ogromnym rynku KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe).

Obecnie otrzymałem stanowczy protest Rady Krajowego Sekretariatu Łączności z siedzibą w Gdańsku w imieniu Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej i NSZZ „Solidarność” oraz stanowczy protest Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej wobec podjętej przez Walne Zgromadzenie spółki w dnia 12 sierpnia 2024 r. decyzji o odwołaniu z Rady Nadzorczej dwóch członków wybranych przez załogę, tj. Roberta Czyża i Magdaleny Lebiedź, oraz zawieszeniu Andrzeja Bodzionego w prawach członka Zarządu PP SA przez Radę Nadzorczą PP SA.

W opinii ww. organizacji związkowych oraz mojej owe decyzje to cios w demokratyczny model zarządzania i udziału pracowników w podejmowaniu decyzji strategicznych dla przyszłości Poczty Polskiej. Ich obecność w organie nadzorczym jest gwarancją dialogu społecznego i transparentności działań spółki, a ich odwołanie stanowi przejaw dyskryminacji i marginalizacji roli pracowników w kształtowaniu polityki i strategii spółki! Po prostu chodzi o wyeliminowanie głosu pracowników w tych ważnych dla nich sprawach i narzucenie im rozwiązań niekorzystnych i nieakceptowalnych. Ponadto to przejaw braku szacunku i poniżania godności ludzi pracy jako najważniejszego bogactwa firmy, tj. kapitału ludzkiego!

Czy zatem w wyniku pogłębionej refleksji oraz w oparciu o powyższą argumentację, a nade wszystko w celu unormowania należytej i godnej współpracy w spółce pomiędzy pracownikami Poczty Polskiej a Zarządem i Radą Nadzorczą spółki, dojdzie do cofnięcia decyzji o odwołaniu i zawieszeniu ww. przedstawicieli pracowników PP SA?

 

Na stronach sejmowych pełny tekst interpelacji nr 4371.