Apel o poprawę sytuacji w Poczcie Polskiej: List UNI Europa do polskiego rządu i zarządu spółki
UNI Europa skierowała list, w którym zwrócono uwagę na trzy poważne problemy w Poczcie Polskiej:
- Usunięcie przedstawicieli pracowników z organów decyzyjnych spółki,
- Wypowiedzenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy,
- Zapowiedź masowych zwolnień.
Kluczowa rola Poczty Polskiej wymaga odpowiedzialnego dialogu społecznego
Poczta Polska odgrywa fundamentalną rolę w codziennym życiu milionów obywateli. W związku z tym UNI Europa zaapelowała o pilne działania, które pozwolą poprawić obecny stan dialogu społecznego i zapewnią pracownikom odpowiednie warunki pracy.
„Obecna sytuacja wymaga deeskalacji napięć i dążenia do utrzymania najwyższych standardów warunków pracy” – czytamy w liście skierowanym do polskiego rządu i zarządu Poczty Polskiej.
Propozycje działań
UNI Europa przedstawiła konkretne kroki, które powinny zostać podjęte w celu rozwiązania bieżących problemów:
- Przywrócenie przedstawicieli pracowników do Rady Nadzorczej i Zarządu
Reprezentacja pracownicza w organach decyzyjnych jest kluczowa dla demokratycznego dialogu społecznego. Udział pracowników w podejmowaniu strategicznych decyzji może przyczynić się do lepszego planowania przyszłości Poczty Polskiej. - Prowadzenie rzeczywistego dialogu z reprezentatywnymi związkami zawodowymi
UNI Europa apeluje o przedłużenie obowiązującego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, co pozwoli zabezpieczyć prawa nabyte przez pracowników. Transparentne i efektywne negocjacje są fundamentem budowania zaufania w relacjach między pracownikami a pracodawcą. - Uwzględnienie postulatów pracowników
Zapewnienie rzeczywistej reprezentacji pracowniczej, konsultacje w sprawie planowanych zwolnień oraz efektywne negocjacje płacowe są konieczne, by podnieść wynagrodzenia do godnego poziomu. Tylko w ten sposób można uniknąć eskalacji konfliktu i zyskać akceptację pracowników.
Korzyści z dialogu
„Rozwiązanie tych problemów stworzy pozytywne ramy dialogu społecznego, umożliwiając powrót do demokratycznych negocjacji zbiorowych. Dzięki temu poprawi się sytuacja pracowników i klientów, a także wizerunek Poczty Polskiej w oczach opinii publicznej oraz partnerów biznesowych” – podkreśla UNI Europa.
Wyrazy solidarności
UNI Europa wzywa wszystkie organizacje zrzeszone w sektorze pocztowym do okazania solidarności z polskimi pracownikami. Apeluje również o przesyłanie listów do polskiego rządu i zarządu spółki, aby wesprzeć działania na rzecz poprawy sytuacji w Poczcie Polskiej.
To czas na rzeczywiste działania i dialog, który zapewni lepszą przyszłość zarówno pracownikom, jak i firmie.
Tu znajdziecie publikację na stronie UNI Europa.