Komisja Krajowa NSZZ Solidarność z udziałem Prezydenta RP
We wtorek 30 stycznia 2024 roku w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”. To kolejne wspólne obrady związkowców z prezydentem RP. Poprzednie odbyły się niemal dokładnie cztery lata temu, 29 stycznia 2020 roku, z okazji 40-lecia powstania związku zawodowego Solidarność, o czym przypomniał na wstępie Andrzej Duda. Prezydent pogratulował też Piotrowi Dudzie reelekcji na funkcję przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S”, jak również nowemu Prezydium Związku.
– Solidarność jest symbolem. Solidarność zawsze była walką – z jednej strony o godność, z drugiej strony o podstawowe prawa pracownicze, ale także o wolność. Po prostu o to, abyśmy mogli sami o sobie stanowić i żeby to działo się w sposób uczciwy. Solidarność – dzięki uporowi ludzi Solidarności i podziemia solidarnościowego – zwyciężyła w 1989 roku, rozpoczynając faktycznie ogromne przemiany ustrojowe w naszym kraju i doprowadzając do tego, że mogliśmy wreszcie nazwać się krajem demokratycznym. To jest wielka zasługa Solidarności – ocenił Prezydent Andrzej Duda.
– Dzisiaj także jest bardzo potrzebne, aby Solidarność nadal stała na straży demokracji, aby ta polska demokracja w jak najlepszym stanie przetrwała, również i zmiany władzy w Polsce – dodał.
Komisja Krajowa, która odbyła się 29 stycznia 2020 była inauguracją bardzo ważnego roku 40 lecia powstania NSZZ „S”. Wówczas nie myśleliśmy, że ten rok będzie tak szczególny, tak trudny, tak niewiadomy. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa wszystkich nas zaskoczyła. Wtedy rozmawialiśmy tutaj o problemach pracowniczych, jak wpływać na rządzących, żeby Kodeks pracy i ustawa o związkach zawodowych była mniej liberalna. Żeby rozwiązania były bardziej pro pracownicze. Oceniliśmy pozytywnie umowę programową z 5 maja 2015 roku. Wpisano w nią m.in. emerytury stażowe. Wówczas zgody politycznej na nie nie było ze strony rządowej. Dzisiaj ten postulat długo oczekiwany przez polskich pracowników i związkowców mam nadzieję, że zostanie wreszcie spełniony. Mamy informację z dnia wczorajszego, że w przyszły czwartek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu, a właściwie już drugie czytanie projektu, bo poprzednie obyło się w poprzedniej kadencji parlamentu. Mam nadzieję, że nic nie stanie a przeszkodzie i będziemy mogli procedować ten projekt – zaznaczył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda.
Pod koniec spotkania Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przez aklamację przyjęto stanowisko, którego treść publikujemy poniżej:
Stanowisko ws. łamania praworządności
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża zdecydowany sprzeciw i oburzenie wobec dokonywanych w ostatnich tygodniach pozaprawnych działań przedstawicieli Rządu premiera Donalda Tuska.
Jednym z takich działań było siłowe przejęcie mediów publicznych. NSZZ „Solidarność” uznaje prawo demokratycznie wybranej większości do wprowadzania zmian, w tym zmian personalnych, jednak muszą się one odbywać w zgodzie z obowiązującym prawem, przede wszystkim na drodze zmian legislacyjnych.
Działania Rządu wobec mediów publicznych są w naszej ocenie przejawem jawnego łamania polskiego porządku prawnego, mogącym prowadzić do anarchii i psucia państwa oraz stanowią groźny precedens wobec innych planów koalicji rządzącej. Pozaprawne działania Rządu, a także sposób ich realizowania – w szczególności wyłączenie sygnału telewizyjnego – przywodzą na myśl obrazy z jakże tragicznych dla Polski wydarzeń grudnia 1981 roku. NSZZ „Solidarność”, który wywalczył Polsce niepodległość i demokrację, ma silny mandat to tego, by stać na straży polskiej praworządności. Dlatego zdecydowanie opowiadamy się po stronie litery prawa i apelujemy do premiera Donalda Tuska, by zaprzestał niezgodnych z nią działań.
Z niepokojem przyjmujemy również zapowiedzi likwidacji kolejnych instytucji, w tym Instytutu Pamięci Narodowej. Podkreślamy z całą mocą, że nigdy nie będzie naszej zgody na likwidację Instytutu, który przyczynia się w tak dużym stopniu do odkrywania i utrwalania prawdy o historii Polski, również historii Solidarności.
W związku z powyższym żądamy, aby konieczne działania legislacyjne, niezbędne do wprowadzania zmian, do których koalicja rządowa otrzymała od społeczeństwa demokratyczny mandat, odbywały się w zgodzie z Konstytucją, a także we współpracy z Prezydentem RP, który również taki mandat demokratyczny otrzymał.
Źródło: www.solidarnosc.org.pl
Piotr Duda w szczerej rozmowie z Wosiem i Krysztopą: Pokojowo już było